تعریف تابع function در کاتلین - توابع لامبدا
تعریف تابع function در کاتلین – آموزش برنامه نویسی kotlin
2019-09-12
آموزش لاراول 6 - آموزش Laravel 6
آموزش لاراول 6 از ابتدا | گام به گام
2019-09-19

فلاتر چیست ؟ چرا باید به Flutter توجه کنیم ؟

فلاتر چیست ؟ چرا باید به Flutter توجه کنیم ؟ مزیت های فلاتر چیست ؟

فلاتر چیست ؟ چرا باید به Flutter توجه کنیم؟

فلاتر چیست ؟ چرا باید به Flutter توجه کنیم ؟ مزیت های فلاتر چیست ؟ فلاتر یک SDK (Software Development Kit ) موبایل است که برای ساخت اپ های ios و Android بصورت بومی (native-looking) با یک سورس کد استفاده میشود. Flutter از سال ۲۰۱۵ که گوگل آن را معرفی کرد وجود داشت اما این اواخر بشدت قوی تر شده و سروصدا کرده.

فلاتر چیست ؟ چرا باید به Flutter توجه کنیم ؟

It’s a cross-platform tool intended for creating Android and iOS apps from a single code base by using a modern, reactive framework.

فلاتر یک ابزار cross-platform برای ساخت اپ های Android و iOS براساس یک سورس کد با فریم ورک مدرن و واکنش گرا ست.

اپ ها یا اپلیکیشن های فلاتر با زبان دارت Dart (یک زبان کاملا ساده و شی گرا ) پیاده سازی میشوند. ایده اصلی فلاتر حول محور Widget ها میچرخد . در واقع کل اپلیکیشن های Flutter با استفاده از ویجت برای پیاده سازی المان های ساختاری مثل button ، menu ، Appbar والمان های استایلی مثل font ، color و نمای لایه مثل padding پیاده میشوند.

فلاتر ویجت هارا خودش تولید میکند که همین امر باعث میشود ویجت ها در هر دو سیستم عامل Android و iOS کاملا بومی بنظر برسند شبیه به Material Design اندروید و Cupertion ای او اس (IOS) همچنین میتوان ویجت های سفارشی سازی شده ای هم ایجاد کرد که در پست های بعدی بطور کامل بررسی خواهیم کرد.

از نظر محبوبیت فلاتر در نقطه خوبی قرار دارد چرا که از زمانی که معرفی و استیبل شده درواقع از سال 2018 تا کنون بالای 70 هزار ستاره در گیت هاب دریافت کرده که نشان دهنده محبوبیت زیاد Flutter در یک بازه زمانی بصورت صعودی ست.

خب بدون درنظر گرفتن پلتفرم و یا فریم ورک دیگری میخواهیم به مزیت های فلاتر بپردازیم که باعث محبوبیت سریع آن شده

مزیت های فلاتر چیست ؟

در جواب این سوال که مزیت های فلاتر چیست ؟ می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

بهره وری بالا :‌ به دلیل اینکه فلاتر cross-platform است شما میتوانید تنها بایک سورس کد دو اپ andorid و ios را تولید کنید و در وقت هزینه بطور قابل توجهی صرفه جویی کنید.

کارایی (performace) بالا : زبان برنامه نویسی دارت تبدیل به کدهای بومی (native) کامپایل میشود و همچنین نیازی به ویجت های OEM یا ساخته شده ندارد و از ویجت های خود فلاتر استفاده میکند.

بدین ترتیب Flutter کمتر واسطه ارتباطی بین اپلیکیشن و پلتفرم را خواهد داشت که همین امر باعث بالا رفتن کارایی یا performance برنامه تا حد اپ های native خواهد شد.درواقع فلاتر تنها SDK موبایل است که نیازی به پل جاوا اسکریپت برای فراهم کردن view های واکنش گرا ندارد.
تمام این عوامل به زمان راه اندازی سریع تر و مشکلات عملکردی کمتر کمک بسزایی خواهد کرد.

توسعه سریع و آسان : یکی از جذاب ترین ویژگی های فلاتر hot reload است که به شما این امکان را می دهد که پروژه خود را بدون build یا restart در کمتر از ۱ ثانیه بروز کنید !! کسانی که native کار هستند این مسئله را با تمام وجود درک میکنند که بروسه اجرا کردن برنامه چقدر زمان گیر و اذیت کننده ست و آپشن hot reload فلاتر برای نیتیو کار ها یک بهشت به تمام معناست

همچنین بخوانید مقایسه فلاتر با نیتیو

با آپشن hot reload شما میتوانید برنامه خود را بدون بیلد شدن گردل در کمتر از یک ثانیه ران کنید حتی نیازی به ری استارت شدن کل برنامه هم نیست ! و فقط کافیه با save کردن برنامه رو hot reload کنید و از قدرت hot reload در فلاتر لذت ببرید.
فلاتر به حدی ساده ست که به گفته خود داکیومنت Flutter کسانی هم که برنامه نویسی بلد نیستند میتونن فلاتر کار کنن !

Experience with object-oriented languages is definitely helpful, but even non-programmers have made Flutter apps!

تجربه زبان های شی گرایی برای کار کردن فلاتر میتونه مفید باشه اما کسانی که برنامه نویس نیستند هم میتونن اپ های Flutter بسازند !

سازگاری : از آنجایی که ابزارک ها بخشی از برنامه هستند و نه سیستم عامل احتمالا شما مشکلات کمتری برای سازگاری با سیستم عامل ها مخلفی تجربه خواهید کرد و این بدین معنی ست که شما میتوانید زمان کمتری صرف تست و دیباگ کنید !

متن باز یا Open-source : هردو فلاتر و دارت (Flutter و Dart) بصورت متن باز یا Open source هستند و همین امر باعث شده یک جامعه بزرگ ارتباطی برای کمک و حل مشکلات خود خواهید داشت به علاوه داکیومنت های قوی !

چه چیزی برنامه نویسان را از Flutter دور میکند ؟

برنامه نویسانی که به صورت native کد میزنند بعنی java و kotlin برای اندروید و swift برای iOS معمولا کمتر سمت زمینه های cross-platform می روند به دلیل performace یا کارایی پایین تری که نسبت به اپ های native دارند اما با اینکه فلاتر از نظر performance نشان داد که حرفی برای گفتن دارد با این حال ممکن است برای پیاده سازی بازی یا برنامه هایی که به خیلی از کارکردها یا دسترسی های خاص دستگاه نیاز دارند مناسب نباشد

Also, Flutter might not be your platform of choice when you’re developing games or an app that requires a lot of device-specific functions.

مانند بقیه زبان های cross-platform به علاوه کسانی که زبان دارت را کار کنند کم هستند و همین امر باعث میشود درخواست های فلاتر بی جواب بماند. اما همانطور که در بالا گفته شد دارت به حدی ساده ست که به گفته خود Flutter کسانی که برنامه نویس نیستند هم میتوانند اپ فلاتر پیاده کنند.

نکات دیگری که درباره Flutter گفته میشود و صحت ندارد این ست که Flutter برای برنامه های پیچیده مناسب نیست و بیشتر برای برنامه های ساده و کوچک بکار میرود درصورتی که با یک سرچ در اینترنت خواهیم دید برنامه های بسیار موفقی از Flutter استفاده میکنند که لیست آن ها را در این پست از تجاری اپ میتونید ببینید یکی از بارز ترین آنها اپلیکیشن Alibaba ست که از فلاتر استفاده میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *