ساختار دایرکتوری فریمورک لاراول laravel
ساختار دایرکتوری فریمورک لاراول laravel
2019-10-02
نصب فلاتر بر روی ویندوز ، لینوکس و مک
نصب فلاتر بر روی ویندوز ، لینوکس و مک
2019-10-05

آموزش تنظیمات و پیکربندی لاراول 6 ، در این پست و در ادامه پست های آموزش گام به گام لاراول 6 قصد داریم به آموزش تنظیمات لاراول 6 از جمله پیکربندی و تغییرات در فایل .env ، ایجاد کلید برنامه لاراول و حالت تعمیر و نگهداری (Maintenance) در لاراول بپردازیم.با ما همراه باشید.

زمانی که ما اقدام به دانلود و نصب آخرین نسخه لاراول می کنیم طبیعتا بعد از آن نیاز دارید پروژه خود را به بانک اطلاعاتی (database) متصل کنیم و تنظیمات مربوط به پایگاه داده و پروژه لاراول خود را انجام دهیم.در ادامه ما به این تنظیمات و پیکربندی ها می پردازیم.

پیکربندی در پروژه لاراول 6

فهرست مطالبی که در آموزش پیکربندی لاراول پوشش خواهیم داد:

  • پیکربندی و تغییرات در فایل .env
  • ایجاد کلید برنامه (Application Key) لاراول
  • حالت های نگهداری یا تعمیر (Maintenance) در لاراول

پیکربندی و تغییرات در فایل .env

بعد از اینکه برنامه لاراول را با موفقیت نصب کردیم در گام بعدی باید پیکربندی مربوط به فایل .evn را انجام دهیم. پس فایل .evn را باز می کنیم و تنظیمات پایگاه داده مانند نام پایگاه داده ، نام کاربر پایگاه داده ، کلمه عبور پایگاه داده و هاست را انجام می دهیم.

آموزش تنظیمات و پیکربندی لاراول
آموزش تنظیمات و پیکربندی لاراول

ایجاد کلید برنامه لاراول (Application Key)

بعد از اینکه بصورت کامل و با موفقیت تنظیمات فایل .evn را انجام دادیم خط فرمان (command prompt) را باز می کنیم و با استفاده از از دستور زیر کلید برنامه لاراول را تولید می کنیم.

php artisan key:generate

حالت های نگهداری یا تعمیر (Maintenance) در لاراول

هنگامی که پروژه ما در حالت تعمیر و نگهداری یا Maintenance باشد ، یک view سفارشی برای همه درخواست های ارسال شده برای پروژه ما نمایش داده میشود. این کار باعث می شود “غیرفعال کردن” برنامه ما هنگام به روزرسانی یا هنگام انجام تعمیر و نگهداری آسان شود. بررسی حالت نگهداری در middleware پیش فرض برنامه ما یا پروژه لاراول ما گنجانده شده است. اگر برنامه ما در حالت نگهداری Maintenance باشد، یک MaintenanceModeException با کد وضعیت 503 ایجاد میشود.

برای فعال کردن حالت تعمیر و نگهداری در لاراول دستور زیر را اجرا کنید:

php artisan down

ما همچنین می توانیم گزینه های message و retry را برای دستور down ارائه دهیم یا همراه با این دستور بیاوریم. مقدار message ممکن است برای نمایش یا لاگ یک پیام سفارشی استفاده شود ، در صورتیکه مقدار retry با مقدار Retry-After HTTP header تنظیم یا ست می شود.

php artisan down --message="Upgrading Database" --retry=60

حتی در حالت تعمیرو نگهداری آدرس های IP خاص یا شبکه ها می توانند با استفاده از گزینه allow در دستور زیر به برنامه دسترسی داشته باشند.

php artisan down --allow=127.0.0.1 --allow=192.168.0.0/10

برای غیرفعال کردن حالت تعمیر و نگهداری در لاراول ، از دستور up استفاده می کنیم :

php artisan up

نتیجه

در این آموزش تنظیمات و پیکربندی لاراول 6 ، شما یاد گرفته اید که چگونه پروژه لاراول خود را پیکربندی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *