نحوه نصب لاراول 6 در ویندوز با استفاده از Composer
نحوه نصب لاراول 6 در ویندوز با استفاده از Composer
2019-10-01
آموزش تنظیمات و پیکربندی لاراول
آموزش تنظیمات و پیکربندی لاراول 6
2019-10-05

ساختار دایرکتوری فریمورک لاراول Laravel ، در این پست و در ادامه آموزش های گام به گام لاراول 6 قصد داریم به توضیح کامل ساختار پوشه های پروژه لاراول بپردازیم و شما را با ساختار پروژه لاراول یا دایرکتوری ها و پوشه های Laravel آشنا کنیم.با ما همراه باشید.

ساختار دایرکتوری فریمورک لاراول 6

لاراول دارای دو دایرکتوری اصلی است.اولین دایرکتوری ، دایرکتوری ریشه (root) پروژه لاراول است و دومین آن دایرکتوری app می باشد.در تصویر زیر ساختار برنامه لاراول 6 را می توانید مشاهده نمایید.

ساختار دایرکتوری فریمورک لاراول laravel
ساختار دایرکتوری فریمورک لاراول laravel

ساختار دایرکتوری ریشه (root) لاراول

این دایرکتوری مهمترین ساختار دایرکتوری در تمامی نسخه های لاراول است.در این دایرکتوری شما دایرکتوری های دیگری مانند app ، config ، database ، services ، providers و … را پیدا خواهید کرد.

دایرکتوری توضیحات
appفایل ها و کدهای پایه و اساسی شما در این دایرکتوری قرار می گیرد یا نگهداری می شود.
Bootstrapدایرکتوری bootstrap تمام اسکریپت های راه انداز استفاده شده برای برنامه شما را در خود جای می دهد.
Configدایرکتوری Config تمام فایل های پیکربندی پروژه شما را نگه می دارد.
Databaseدایرکتوری database فایل های مربوط به پایگاه داده را در خود جای می دهد.
Publicدایرکتوری public به راه اندازی پروژه شما کمک می کند و همچنین کدهای جاوا اسکریپت و css و تصاویر مورد نیاز پروژه شما را در خود جای می دهد.
Resourcesدر این دایرکتوری همه فایل های Sass ، فایل های مربوط به زبان برنامه و فایل های مربوط به قالب ها یا templates (درصورت وجود) قرار می گیرد.
Routesدر این دایرکتوری تمام  فایل های تعرف شده شما برای مسیردهی مانند console.php ، api.php ، channels.php و غیره قرار می گیرد.
Storageدر دایرکتوری storage فایل های session ، کش ، قالب های کامپایل شده و همچنین فایل های گوناگون تولید شده توسط فریمورک لاراول قرار می گیرد.
Testدر دایرکتوری test تمام موارد تست شما قرار می گیرد.
Vendorدایرکتوری vendor تمامی فایل های وابستگی یا dependency مربوط به کامپوزر (composer) را در خود جای می دهد.

ساختار دایرکتوری App در لاراول

این دایرکتوری دومین دایرکتوری است و دایرکتوری های دیگری را برای اهداف مختلف در درون خود جای داده است. در ادامه دایرکتوری هایی که در این دایرکتوری قرار می گیرند را توضیح می دهیم:

دایرکتوری توضیحات
Consoleدایرکتوری Console شامل کلیه دستورات artisan پروژه شما می باشد.
Eventsدایرکتوری Events بصورت پیشفرض در دایرکتوری های لاراول بعد از نصب وجود ندارد و در صورت نیاز باید این دایرکتوری را بوسیله دستوراتی که وجود دارد ایجاد کرد.این دایرکتوری فایل های event که امکان دارد برای برنامه لاراول شما بوجود بیاد یا ظاهر شود را در خود نگه می دارد. Event برای ارسال پیام و هشدار دادن به سایر قسمت های پروژه لاراول استفاده می شود.
Exceptionsهمه exception ها یا استثناهای پروژه لاراول در دایرکتوری  Exceptions قرار می گیرد. همچنین این دایرکتوری فایل handel.php  را در خود جای داده است که کلیه exception های که توسط پروژه لاراول به وجود آمده است را کنترل و مدیریت می کند.
Httpاین دایرکتوری شامل فیلتر های مختلف ، درخواست ها (requests) و کنترلر ها (controllers) می باشد.کنترلر ها در پوشه  controllers ، عمل فیلتر و ارتباط بین درخواست ها و پاسخ در پوشه middleware و کلیه درخواست های پروژه در پوشه requests قرار می گیرند.
Jobsاین دایرکتوری همانند دایرکتوری Events همان ابتدا و بعد از نصب لاراول وجود ندارد بلکه باید دستور php artisan make:job را اجرا کنید تا این دایرکتوری ایجاد شود.دایرکتوری Jobs همه Jobs های صف بندی شده را در درون خود جای می دهد.
Listenersاین دایرکتوری نیز همانند دایرکتوری های Jobs و Events در ابتدا بصورت پیشفرض در دایرکتوری های لاراول وجود ندارد و شما باید با دستور مربوطه این دایرکتوری را ایجاد کرد.این دایرکتوری کلیه کلاس های مربوط به پروژه و مدیریت Event ها که برای دریافت و رسیدگی به رویدادها یا Event ها استفاده می شود را در خود جای می دهد.
Emailدایرکتوری email در برگیرنده کلاس هایی است که ایمیل های ارسالی از طریق پروژه لاراول شما را کنترل و مدیریت می کنند.در ضمن این دایرکتوری نیز همانند دایرکتوری های Jobs و Events و… وجود ندارد و باید با دستور php artisan make:mail آن را ایجاد کرد.
Notificationsاین دایرکتوری همه اعلان ها یا نوتیفیکیشن های transactional که از طریق پروژه لاراول شما ارسال می شود را شامل می شود.این دایرکتوری را نیز باید با دستور php artisan make:notification ایجاد کرد.
Policiesکلاس های مربوط به policy های مختلف پروژه لاراول شما در این دایرکتوری یعنی دایرکتوری Policies قرار می گیرند.
Providersدایرکتوری Providers برای نگه داری ارائه دهنده های خدمات یا service providers مختلف استفاده می شود.
Rulesدایرکتوری Rules همه ی اشیا یا object های مختلف مربوط به قوانین اعتبار سنجی سفارشی را نگهداری می کند.این دایرکتوری با استفاده از دستور php artisan make:rule ایجاد می شود.

نتیجه

در این آموزش ساختار جدید دایرکتوری لاراول 6 را مشاهده کردید.
اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد ساختار دایرکتوری laravel 6 کسب کنید ، اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *