سورس اپلیکیشن مارکت پلیس و فروشگاه اندروید
سورس اپلیکیشن مارکت پلیس و فروشگاه اندروید
1398-07-06
نحوه نصب لاراول 6 در ویندوز با استفاده از Composer
نحوه نصب لاراول 6 در ویندوز با استفاده از Composer
1398-07-09

فلاتر (Flutter) در مقایسه با ری اکت نیتیو (React Native) از دید برنامه نویسان

فلاتر (Flutter) در مقایسه با ری اکت نیتیو (React Native) از دید برنامه نویسان

فلاتر (Flutter) در مقایسه با ری اکت نیتیو (React Native) از دید برنامه نویسان

مقایسه فلاتر Flutter با ری اکت نیتیو React Native یا به اصطلاح فلاتر یا ری اکت نیتیو ؟ کدام؟ری اکت نیتیو از فیسبوک و فلاتر از گوگل دو تکنولوژی داغ cross-platform است که این روزها بسیار سروصدا کرده اند.
در این پست ما از دید برنامه نویس ها این دو را با هم بررسی خواهیم کرد و به هرکدام در مباحث مختلف امتیاز میدهیم.

مقایسه فلاتر (Flutter) با ری اکت نیتیو (React Native)

با گذرزمان و همچنین رشد و توسعه تکنولوژی موبایل تمامی شرکت ها و کمپانی ها برای ارتباط بیشتر با کاربر به اپلیکیشن های موبایل احساس نیاز کردند و این احساس نیاز برای هردو پلتفرم اندروید و iOS وجود داشت.
مشخصا همانطور که همه میدانیم اندروید نیتیو گوگل و iOS نیتیو اپل بوده و هرکدام بصورت جداگانه ابزار و زبان مخصوص و نیتیو خود را دارند برای مثال Xcode ابزار و Swift زبان برنامه نویسی پلتفرم iOS است و همچنین Android Studio ابزار و Java / Kotlin زبان برنامه نویسی پلتفرم اندروید است.که طبیعتا تولید دو اپلیکیشن برای هر دو پلتفرم نیاز به دو متخصص در زبان های گفته شده دارد.

اما کمپانی ها بیشتر تمایل به کمتر هزینه کردن در وقت و انرژی و مسائل مالی دارند و همین امر باعث شده که کمپانی ها تمایل بیشتری به زبان های cross-platform داشته باشند چون تنها با یک زبان میتوان هر دو اپلیکیشن android و iOS را تولید کرد.

در ادامه ما دو تکنولوژی cross-platform‌ یعنی Flutter و React Native که میتوان گفت نسبت به بقیه تکنولوژی های مشابه بهتر هستند را مورد بررسی و مقایسه قرار خواهیم داد و به این سوال شما ” فلاتر یا ری اکت نیتیو ؟ ” پاسخ خواهیم داد.

فلاتر یا ری اکت نیتیو ؟

اصلا Flutter و React Native چیست ؟

پروژه React Native در سال 2015 توسط فیسبوک و open source ارائه شد.
پروژه Flutter درسال 2017 در کنفرانس I/O گوگل و open source‌ ارائه شد.
توجه کنید که هردو پروژه open source است و همین امر باعث رشد سریعتر و بیشتر این پروژه ها خواهد شد.
هر دو پروژه به توسعه دهندگان اجازه پیاده سازی اپلیکیشن های cross-platform یا چند پلتفرم را میدهد بدین معنی که با یک سورس کد میتوان دو اپلیکیش برای پلفترم های مورد نیاز مثلا android و iOS ایجاد کرد.

در این پست و در ادامه Flutter و Reac Native را در مباحث زیر مقایسه و امتیاز دهی میکنیم.

  • زبان برنامه نویسی
  • معماری فنی
  • نصب و راه اندازی
  • تنظیمات و پیکربندی پروژه
  • اجزا UI و api های توسعه
  • بهره وری توسعه دهنده
  • پشتیبانی جامعه
  • پشتیبانی از تست
  • پشتیبانی از اتوماسیون ساخت و ریلیز
  • پشتیبانی DevOps و CI / CD

خب حالا به شرح هرکدام از آیتم های فوق میپردازیم

مقایسه فلاتر با ری اکت نیتیو از لحاظ زبان برنامه نویسی

نقطه قوت توسعه cross-platform استفاده از یک زبان برنامه نویسی و یک سورس کد برای هر دو پلتفرم اندروید و iOS است.

زبان JavaScript برای React Native

ری اکت نیتیو از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت استفاده میکند و این امر یکی از دلایل محبوبیت زیاد React Native است.جاوا اسکریپت برای مدت زیادی ست که در برنامه نویسی وب کاربرد دارد و همین امر باعث شد که منتقل شدن وب کارها به برنامه نویسی موبایل کار چندان سختی نباشد.جاوا اسکریپت یک زبان dynamic یا پویاست که به دلیل قدرت زیادی که دارد میتوان هرکاری با آن انجام داد و تقریبا هرچیزی را با جاوا اسکریپت پیاده کرد.

زبان Dart برای Flutter

فلاتر از زبان برنامه نویسی دارت استفاده میکند که توسط گوگل در سال 2011 ارائه شد و به ندرت توسط برنامه نویسان استفاده میشد.سینتکس دارت خیلی ساده ست و برای برنامه نویس های جاوا و حتی جاوا اسکریپت خیلی قابل فهم است.به گفته خود فلاتر ، دارت به حدی ساده ست که تنها با دنبال کردن داکیومنت های ارائه شده فلاتر میتوان به آن مسلط شد.

آنالیز و نتیجه مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیو در زبان برنامه نویسی
از آنجایی که جاوا اسکریپت توسط تعداد زیادی از برنامه نویسان استفاده میشود و جامعه بزرگتری دارد و در مقابل دارت به ندرت توسط برنامه نویسان انتخاب میشود و جامعه آماری کمتری دارد کاملا طبیعی ست که جاوا اسکریپت برنده این مقایسه شود.

برنده :‌ React Native
امتیاز ها: React Native 1 – Flutter 0

مقایسه فلاتر با ری اکت نیتیو از لحاظ معماری فنی

زمانی که یک فریم ورک cross-platform را انتخاب میکنید باید به معماری فنی آن توجه کرد چرا که در کارایی performance برنامه تاثیر بسازیی دارد.

معماری Flux برای React Native

معماری React Native به شدت به محیط اجرایی JS متکی ست به علاو از پل جاوا اسکریپت برای اجرا استفاده میکند.درواقع کدهای جاوا اسکریپت در زمان اجرا به کدهای نیتیو کامپایل میشوند. ری اکت نیتیو از معماری Flux از فیسبوک استفاده میکند. بطور خلاصه ری اکت نیتیو از پل جاوا اسکریپت برای ارتباط با ماژول های نیتیو استفاده میکند.

معماری Skia برای Flutter

فلاتر از فریم ورک دارت برای ارتباط با ماژول های نتیو استفاده میکند که دارای اجزا داخلی بسیاری ست که باعث حجم بالای آن خواهد شد اما نیازی به پل ارتباطی با ماژول های نیتیو ندارند و همین امر باعث بالارفتن سرعت و کارایی برنامه میشود.دارت فریم ورک های بسیاری درون خود دارد از جمله Material Design و Cupertino که تمامی تکنولوژی های مورد نیاز پیاده سازی اپلیکیشن را فراهم میکند.
بطور خلاصه فلاتر تمامی چیز هایی که نیاز است تا یک اپلکیشین توسعه داده شود را درون خود دارد.

آنالیز و نتیجه مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیو در معماری فنی
فلاتر تقریبا تمامی مولفه های مورد نیاز توسعه اپلیکیشن را درون فریم ورک خود دارد و نیازی به ایجاد یک پل برای برقراری ارتباط با مولفه های نیتیو ندارد درحالی که ری اکت نیتیو از پل جاوا اسکریپت برای ارتباط با ماژول های نیتیو استفاده میکند که همین امر باعث پایین آمدن کارایی اپلیکیشن می شود پس مشخصا فلاتر برنده این مقایسه ست.

برنده:‌ Flutter
امتیاز ها:‌ React Native 1 – Flutter 1

مقایسه فلاتر با ری اکت نیتیو از لحاظ نصب و راه اندازی

مراحل نصب باید ساده باشد و بدون هیچ پیچیدگی خاصی بصورتی که هر شخص با هر میزان علم بتواند آنرا نصب کند.

رجیستری نرم افزار NPM برای React Native

فریم ورک ری اکت نیتیو برای نصب از Node Package Manager یا NPM استفاده میکند برای برنامه نویسانی که پیش زمینه استفاده از جاوا اسکریپت را دارند نصب React Native پیچیدگی چندانی ندارد اما برای توسعه دهندگانی که هیچ پیش زمینه ای از جاوا اسکریپت ندارند کمی پیچیده خواهد بود چرا که باید node package manager را یاد بگیرند.درواقع node package manager پکیج هارا بصورت local یا global نصب میکند. برنامه نویسان باید مسیر نصب باینری را بدانند.درحالیکه برای نصب ری اکت نیتیو در mac os باید پکیج منیجر HomeBrew را هم نصب کرد.

بطور خلاصه با دستورات زیر میتوان React Native را نصب کرد:

 $ /usr/bin/ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"
 $ brew install node
 $ brew install watchman
 $ npm install -g react-native-cli


پس از اجرای این دستورات میتوان به React Native در کامند لاین دسترسی پیدا کرد.

نصب Flutter با دانلود سورس

فلاتر با دانلود سورس آن برای هر پلتفرم (ویندوز ، مک و لینوکس) و ست کردن PATH نصب و راه اندازی خواهد شد.

آنالیز و نتیجه مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیو در نصب و راه اندازی
هردو React Native و Flutter هیچکدام نصب راحت و بدون دردسری ندارند و هرکدام نیاز به کانفیگ های اضافه ای برای نصب و راه اندازی دارند اما فلاتر بدلیل نیاز به ست کردن PATH کمی پیچیدگی بیشتری نسبت به ری اکت دارد چرا که React Native تنها نیاز به نصب package manager دارد.به همین خاطر React Native برنده این مقایسه خواهد بود

برنده:‌ React Native
امتیاز ها:‌ React Native 2 – Flutter 1

مقایسه Flutter با React Native از لحاظ تنظیمات و پیکربندی پروژه

معمولا پروسه ای که انجام میشود تا یک توسعه دهنده بتواند محیط برنامه نویسی خود را کانفیگ و اجرا کند زمان بر است و نیاز به راهنما دارد مخصوصا اگر برای اولین بار است که این اتفاق می افتد.تکنولوژی که توسعه دهنده استفاده می کنید باید دارای داکیومنت و راهنماهای کافی برای اجرا باشد تا توسعه دهنده زمان زیادی را صرف کانفیگ محیط برنامه نویسی خود نکند.

React Native

در صفحه راهنمای شروع ری اکت نیتیو ، فرض بر این است که برنامه نویس تمامی پیش نیازهای پیکربندی پروژه برای توسعه اندروید و iOS را دارد و یک سری اطلاعات بسیار کم درباره دستورات کامند لاین Xcode دارد اما نه به اندازه ی کافی.داکیومنت ارائه شده مستقیم سراغ پیاده سازی اولین پروژه میرود که برروی شبیه ساز iOS اجرا میشود با اجرای دستورات زیر

 $ react-native init MyProject
 $ cd MyProject
 $ react-native run-ios

و همچنین راهنمای تنظیم پروژه اندرویدی نیز ارائه نداده !

Flutter

در صفحه راهنمای شروع فلاتر اطلاعات کامل با جزییات ریز برای تنظیمات و پیکربندی IDE برای هردو اندروید و iOS ارائه شده.

شما میتوانید تمامی راهنماهای مورد نیاز برای پیاده سازی و اجرای Flutter برروی macOS ، Linux و Windows را از اینجا از سایت Flutter بخوانید.
نکته قابل توجه این است که فلاتر یک CLI (command-line interface ) با نام flutter doctor دارد که راهنمایی برای توسعه دهندگان حین نصب و پیکربندی فلاتر است.

رابط خط فرمان یا CLI بستری برای ارتباط با برنامه های کامپیوتر است برای زمانی که کاربر به مشکلی با برنامه برخورده و یا میخواهد از وضعیت برنامه ای بصورت command line مطلع شود.

درواقع flutter doctor بررسی میکند که کدام ابزارها بصورت local نصب شدند و کدام ابزارها نیاز به پیکربندی دارند و زمانی که flutter doctor پیغام success بدهد میتوان مطمئن شد که همه چیز برای راه اندازی پروژه فلاتر محیاست.پس از انجام تمام مراحل بصورت موفق میتوان با دستورات زیر یک پروژه ایجاد و اجرا کرد

$ flutter create MyProject
 $ cd MyProject
 $ flutter run

آنالیز و نتیجه مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیو در تنظیمات و پیکربندی پروژه
با مقایسه ی بالا میتوان به راحتی گفت که داکیومنت و راهنمای فلاتر خیلی بهتر و جامع تر از ری اکت نیتیو است به علاوه CLI ارائه شده فلاتر خود نقطه قوتی برای فلاتر محسوب یشود.

برنده:‌ Flutter
امتیازها:‌ React Native 2 – Flutter 2

مقایسه Flutter با React Native از لحاظ اجزا UI و api های توسعه

زمانی که شما اپلیکیشن های cross-platform را توسعه می دهید پشتیبانی از مولفه های native یک امتیاز بزرگ برای شما خواهد بود. ( چرا که تابه حال اکثر مخالفت ها با اپ های cross-platform به دلیل پشتیبانی نکردن از مولفه های نیتیو بوده) به این خاطر که اپلیکیشن هایی که از مولفه های نیتیو پشتیبانی نمیکنند کارایی خوبی ندارند و حس نیتیو بودن به کاربر نمیدهند.

مولفه های کمتری در React Native

هسته ری اکت نیتیو تنها رندر کردن UI و دسترسی به api های دستگاه را فراهم میکند. درحالی که اگر برای دسترسی به ماژول های نیتیو تماما نیاز به کتابخانه های third-party داریم درواقع میتوان گفت ری اکت نیتیو بسیار متکی به کتابخانه های third-party ست. می توانید لیست تمامی مولفه های توسعه و api های آفیشال ری اکت نیتیو را در این اینجا ببینید

مولفه های زیادی در Flutter

فریم ورک flutter تماما با رندر مولفه ها ، دسترسی به api های دستگاه ، جهت یابی (navigation) و تست ، مدیریت وضعیت ( stateful management ) و بارگذاری کتابخانه ها ارائه شده. این مجموعه کامل تقریبا شما را از استفاده از کتابخانه های third-party بی نیاز میکند.

به نوعی اگر شما فریم ورک فلاتر را دانلود کنید تمامی مولفه و ابزارهای مورد نیاز برای توسعه برنامه موبایل را دانلود کرده اید. فلاتر همچنین دارای ویجت برای Material Design و Cupertino ست که به توسعه دهندگان اجازه توسعه و رندر آسان UI برای هردو پلتفرم اندروید و iOS را میدهد.

آنالیز و نتیجه مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیو در اجزا UI و api های توسعه
طبق مقایسه به راحتی میتوان گفت فلاتر با ارائه کامل api ها و component ها توسعه دهنده را از استفاده از کتابخانه های third-party بی نیاز کرده برخلاف ری اکت نیتیو که تماما متکی به کتابخانه های third-party ست.

برنده:‌ Flutter
امتیاز ها:‌ React Native 2 – Flutter 3

مقایسه فلاتر با ری اکت نیتیو از لحاظ بهره وری توسعه دهنده

بهره وری توسعه دهنده کلیدی ترین نکته برای توسعه اپلیکیشن سریعتر است. این خیلی مهم است که توسعه دهنده بتواند بدون هیچ حواس پرتی یا عامل اضافه اپ را توسعه دهد.

React Native

درصورتی که برنامه نویس در جاوا اسکریپت مهارت داشته باشد خیلی راحت میتواند ری اکت نیتیو کار کند و اپلیکیشن های cross-platform با ری اکت نیتیو پیاده کند.
ری اکت نیتیو دارای آپشن hot reload است که زمانی زیادی از کاربر را ذخیره میکند و سرعت توسعه را چندین برابر میکند چرا که برای تست هر تغییر در سورس نیاز به build کل برنامه نیست و برنامه بصورت hot reload ری استارت میشود.برای IDE نیز ری اکت نیتیو هیچ محدودیتی ندارد طوری که با یک تکست ادیتور ساده هم میتوان ری اکت نیتیو کار کرد !

Flutter

فلاتر هم دارای قابلیت hot reload است و زمان توسعه دهنده را به حد قابل توجه ای ذخیره میکند. با این حال با رشد سورس اپلیکیشن و پیچیده تر شدن آن توسعه دهنده باید کانسپت جدیدی را برای فلاتر پیاده کند.علاوه بر این زبان برنامه نویسی Dart به ندرت استفاده شده و خیلی شناخته شده نیست و این ضعف فلاتر محسوب میشود که نمیتوان در اکثر IDE ها فلاتر را اجرا کرد.

آنالیز و نتیجه مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیو در بهره وری توسعه دهنده
میتوان گفت ری اکت نیتیو فریم ورک بالغ تری نسبت به فلاتر است و بین توسعه دهندگان بیشتر از فلاتر جا افتاده شده. فلاتر جدید است اما با این حال خیلی سریع توانست جامعه توسعه دهدگان قابل توجهی جذب کند اما برنده این مقایسه بی شک ری اکت نیتیو خواهد بود

برنده:‌ React Native
امتیاز ها:‌ React Native 3 – Flutter 3

مقایسه Flutter با React Native از لحاظ جامعه پشتیبانی یا support Community

از زمانی که توسعه دهندگان به یک تکنولوژی واکنش مثبت نشان میدهند و آن را مورد بررسی قرار میدهند یک جامعه پشتیبانی تشکیل داده میشود که شامل توسعه دهندگان مرتبط به آن تکنولوژی ست و همین امر باعث رد وبدل شدن بیشتر علم و تجربه و حتی گاها کمک به حل مشکلات یکدیگر خواهد شد.طبیعتا هرچه جامعه برنامه نویسان یک تکنولوژی بزرگتر باشند میزان رشد و سرعت پیشرفت در آن تکنولوژی نیز بیشتر خواهد شد.

React Native

ری اکت نیتیو در سال 2015 اجرا شد و تا بحال محبوبیت زیادی کسب کرده. گیت هاب ری کت نیتیو نشان دهنده جامعه آماری بزرگ آن است.

Flutter

فلاتر در کنفرانس Google I/O سال 2017 مطرح شد با اینکه قبل از آن هم وجود داشت. جامعه توسعه دهندگان فلاتر این روز ها به سرعت درحال رشد است و کاملا صعودی پیش میرود.
در کنفرانس Flutter Live در سال 2018 که نسخه 1.0 فلاتر ارائه شد جامعه فلاتر به سرعت رشد چشم گیری کرد اما با این حال هنوز منابع کمی برای حل مسائل و مشکلات فلاتر وجود دارد که به دلیل جامعه آماری پایین تر فلاتر است.

آنالیز و نتیجه مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیو در جامعه پشتیبانی یا Community support
مشخصا جامعه توسعه دهندگان ری اکت نیتیو به دلیل قدیمی بودن آن بیشتر است و در مقابل فلاتر هنوز جدید است و دارای comminuty support کمتری ست (اما با رشد مناسب).

برنده:‌ React Native
امتیاز ها:‌ React Native 4 – Flutter 3

مقایسه فلاتر با ری اکت نیتیو از لحاظ پشتیبانی از تست

نوشتن تست برای پروژه یک راه سریع و بهینه برای گرفتن فیدبک از کد است و فهمیدن میزان درست بودن کدهای زده شده.همیشه یک فریم ورک برای هرتکنولوژی بالغی هست که توسعه دهنده بتواند چهارچوب مناسب unit test و تست UI را انجام داد.

React Native

چندین فریم ورک برای unit test برای جاوا اسکریپت وجود دارد. ابزاری مثل Jest میتواند برای snapshot test استفاده شود. درحالیکه زمانی که snapshot test ارائه شد هیچ ساپورت رسمی از آن توسط ری اکت نیتیو انجام نشد.درواقع یک کتابخانه third-party ست که برای ری اکت نیتیو ارائه شده.

Flutter

فلاتر یک مجموعه از فیچر هایی برای تست unit ، ویجت و integration level ارائه داده. به علاوه یک داکیومنت قوی برای تست در فلاتر Flutter در این اینجا ارائه داده.
فلاتر همچنین یک ویجت برای test دارد که میتوان با استفاده از widget testing ارائه شده توسط فلاتر یک ویجت برای تست UI در کنار unit تست اجرا کرد.

آنالیز و نتیجه مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیو در پشتیبانی از تست
مشخصا میتوان گفت ری اکت نیتیو هیچ فریم ورک رسمی برای تست ندارد. درحالیکه فلاتر یک مجموعه معتبر و رسمی به علاوه داکیومنت قوی برای تست ارائه داده.

برنده:‌ Flutter
امتیاز ها:‌ React Native 4 – Flutter 4

مقایسه Flutter با React Native از لحاظ پشتیبانی از اتوماسیون ساخت و ریلیز

همه توسعه دهندگان موبایل می دانند که ریلیز اپلیکیشن در App Store یا Play Store کار بسیار زمانبر و حوصله سربری ست !
ریلیز گرفتن درگیر مسائلی مثل sign کردن برنامه و .. ست که زمانی که این پروسه در مبحث cross-platform ها می آید تا حد زیادی پیچیده تر و خسته کننده تر میشود.

React Native

ری اکت نیتیو هیچ پروسه اتوماتیکی برای گرفتن خروجی و ارائه به مارکت را ندارد !این درحالی ست که یک پروسه manual یا دستی برای گرفتن خروجی از Xcode رائه داده.و دراین مقاله میتوانید ببینید که چطور میتوان بصورت دستی خروجی را از ری اکت نیتیو به مارکت ها منتقل کرد اگر چه یک کتابخانه third-party هم با نام fastlane هست که خروجی گرفتن از ری اکت نیتیو برای اندروید و iOS را انجام میدهد.پروسه خروجی گرفتن با fastlane در این مقاله آورده شده با این حال خود ری اکت نیتیو هیچ ساپورتی از fastlane نکرده و این بدین معناست که ری اکت نیتیو به کتابخانه های third-party برای گرفتن خروجی تکیه نکرده.

Flutter

فلاتر یک CLI یا command line interface قوی دارد (flutter doctor) که میتوان با استفاده از آن خروجی هردو اندروید و iOS را دریافت کرد.به علاوه فلاتر یک داکیومنت قوی برای استفاده از CLI برای گرفتن خروجی برای Android و iOS ارائه داد و همچنین یک داکیومنت قوی و رسمی برای استفاده از fastline نیز در این پست ارائه داده.

آنالیز و نتیجه مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیو در پشتیبانی از اتوماسیون ساخت و ریلیز
فلاتر پروسه قوی برای ارائه اپلیکیشن به مارکت ها با استفاده از CLI اختصاصی خود ارائه داده. اما ری اکت نیتیو در پشتیبانی از CLI برای اتوماسیون بیلد گرفتن برنامه عقب مانده.

برنده:‌ Flutter
امتیاز ها:‌ React Native 4 – Flutter 5

مقایسه Flutter با React Native از لحاظ پشتیبانی DevOps و CI / CD

ادغام مداوم یا CI (Continuous Integration) و تحویل مداوم یا (Continuous Delivery) CD بسیار ضروری ست برای هر اپلیکیشنی که بطور مداوم در حال گرفتن فیدبک هستند و از سورس کد بدون باگ دوری میکنند.

React Native

ری اکت نیتیو هیچ داکیومنت رسمی برای CI / CD ندارد گرچه چندین مقاله از CI/CD برای ری اکت نیتیو وجود دارد.برای مثال در این مقاله کانفیگ کردن CI/CD برای ری اکت نیتیو توضیح داده شده.

Flutter

فلاتر یک سکشن کامل برای CI و testing دارد که شامل لینک به سورس های خارجی ست. گرچه CLI فلاتر این امکان را به شما میدهد که بصورت آسان تنظیمات CI/CD را انجام دهید.

آنالیز و نتیجه مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیو در پشتیبانی DevOps و CI / CD
اپ های فلاتر خیلی راحت و بدون دردسر با سرویس های CI/CD توسط ابزار CLI تنظیم میشوند ولی ری اکت نیتیو هیچ دستورالعمل آفیشالی برای CI/CD ارائه نداده.

برنده: Flutter
امتیاز ها:‌ React Native 4 – Flutter 6

نتیجه
در پایان و در جواب این سوال ( فلاتر یا ری اکت نیتیو ؟ ) باید گفت ری اکت نیتیو و فلاتر هر دو مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. اما فلاتر برنده این مقایسه شد. خیلی از کارشناسان اعتقاد دارند که آینده صنعت موبایل در دست فلاتر است.

ما در این مقاله سعی کردیم تا حد زیادی به سوال شما در مورد فلاتر یا ری اکت نیتیو ؟ با مقایسه و ذکر دلایل اصولی پاسخ بدیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *