پیکربندی پروژه اندروید و اندروید استودیو برای استفاده از دیتا بایندینگ data binding
پیکربندی پروژه اندروید برای استفاده از دیتا بایندینگ data binding
2020-03-15
پیکربندی لایه ها Layout و دستورات binding - آموزش Data Binding
پیکربندی لایه ها Layout و دستورات binding – آموزش Data Binding
2020-03-26

بوت استرپ 5 – تاریخ انتشار و ویژگی های جدید مورد انتظار

بوت استرپ 5 - تاریخ انتشار و ویژگی های جدید مورد انتظار

بوت استرپ 5 - تاریخ انتشار و ویژگی های جدید مورد انتظار

بوت استرپ 5 – تاریخ انتشار و ویژگی های جدید مورد انتظار.طبیعتا توسعه دهندگان وب از دانستن تاریخ انتشار آخرین نسخه بوت استرپ ، موارد جدید در Bootstrap 5 و هر اطلاعات دیگری در این رابطه خوشحال می شوند. اگر شما یکی از آنها هستید ، این مقاله را تا انتها بخوانید ،ما در این مقاله تمام اطلاعات مربوط Bootstrap 5 ، از جمله تاریخ انتشار آن و ویژگی های جدید آن را به شما خواهیم گفت.

نسخه های قبلی Bootstrap

بوت استرپ ، درست از زمان انتشار نسخه اول خود در سال 2011 ، جامعه توسعه دهنده را جذب خود کرد .دلیل این امر نیز رایگان بودن و قابل فهم بودن این فریمورک CSS متن باز (open-source) برای توسعه دهندگان وب بود.

این فریمورک توسعه فرانت اند قالب های طراحی مبتنی بر css و جاوا اسکریپت و همچنین کامپوننت هایی برای ایجاد روابط کاربری قابل توجه و جالب ارائه می دهد.

در فریمورک Bootstrap  نسبت به موبایل فرندلی (mobile-friendly ) و ریسپانسیو ( responsive ) بودن توسعه فرانت اند تاکید زیادی شده است.

با توجه به دلایلی که در بالا ذکر شد اکثر توسعه دهندگان وب برای بخش فرانت اند این فریمورک رو به عنوان انتخاب پیشرو و اول خود قرار دادند.نسخه دوم این فریمورک نیز در ژانویه 2012 منتشر شد. ورژن دوم تغییراتی در برخی از مؤلفه ها یا کامپوننت های موجود و معرفی برخی از کامپوننت های جدید مانند Glyphicons را به همراه داشت.

از این نسخه به بعد بوت استرپ بیشتر به سمت توسعه وب موبایل فرندلی (mobile-friendly ) گرایش پیدا می کند زیرا در این نسخه بوت‌استرپ از طراحی واکنش گرا ( responsive ) پشتیبانی می‌کند.

نسخه 3 در سال 2013 همراه با تغییراتی برای بهتر شدن این فریمورک مانند پذیرش رویکرد موبایل در اولویت ( mobile-first ) منتشر شد.

نسخه 4 فریمورک بوت استرپ در سال 2018 منتشرشد. در چهارمین نسخه از بوت استرپ یعنی بوت استرپ 4 تغییرات چشمگیری در این چارچوب یا فریمورک انجام شد که همه این تغییرات موجب بهتر شدن و به روز شدن این فریمورک شد.

همانطور که گفته شد در Bootstrap 4 نسبت به ورژن های قبلی تغییرات چشمگیر و قابل توجه ای صورت گرفت که ما دیگر در این مقاله به آنها نمی پردازیم چون ما همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم قرار است به بوت استرپ 5 بپردازیم و در مورد Bootstrap 5 صحبت کنیم.

بوت استرپ 5 دقیقا چه زمانی منتشر می شود؟

خوب ، تاریخ دقیق انتشار بوت استرپ 5 هنوز برای کسی مشخص نیست به این دلیل که تاریخ انتشار جدیدترین نسخه بوت استرپ هنوز بطور رسمی اعلام نشده است اما برخی منابع اعلام کرده اند که تا پایان سال 2020 بوت استرپ 5 منتشر می شود.

چه موارد جدیدی در بوت استرپ 5 وجود خواهد داشت؟

بوت استرپ 5 با این تغییرات احتمالی منتشر می شود:

ورژن Bootstrap 5 عاری از جی کوئری

بوت استرپ 5 عاری از جی کوئری خواهد بود. این یک گام بسیار پیش بینی شده از تیم Bootstrap بود. اکنون ، بوت استرپ به جاوا اسکریپت خالص وانیلا جاوا اسکریپت ( vanilla javascript ) تکیه خواهد کرد.

تیم رسمی bootstrap در گذشته قصد خود را برای حذف جی کوئری به طور کامل از بوت استرپ در گذشته نشان داده بود و به نظر می رسد ، ورژن 5 این موضوع را منعکس می کند.

این امر برای از بین بردن وابستگی چشمگیر سمت سرویس گیرنده ( client-side ) بود. این یکی از تغییراتی است که می توانید با اطمینان در Bootstrap 5 انتظار داشته باشید.

اگرچه این تغییر هنوز انجام نشده اما با این حال بسیاری از توسعه دهندگان از این اقدام که در آینده اعمال خواهد شد خیلی خوشحال نیستند. دلیل این امر نیز آشکار است ، چون که جی کوئری یک تکنیک قدرتمند برای نوشتن کدهای Cross-Browser است.

و البته خبر خوب این است که اگر تمایل دارید این کار را انجام دهید ، می توانید از بوت استرپ ( Bootstrap ) با جی کوئری ( jQuery ) استفاده کنید.

پشتیبانی IE10 دیگر وجود نخواهد داشت

این مورد شاید نیاز روز و مبرم ما نباشد اما با این حال بوت استرپ 5 از مرورگر اینترنت اکسپلورر 10 (internet explorer 10 ) پشتیبانی نخواهد کرد.

Container های ریسپانسیو یا واکنشگرا

بوت استرپ 5 انواع جدیدی از container ها را به نمایش خواهد گذاشت. پیش از این ، container و container-fluid تنها گزینه های موجود بودند. این یک حرکت خوب می باشد که توسط تیم بوت استرپ قراراست انجام شود.

نسخه ESM

بوت استرپ 5 با معرفی نسخه ESM آن می تواند به عنوان یک ماژول مورد استفاده قرار گیرد.

ارتقا به هوگو Hugo

بوت استرپ 5 جیکل Jekyll را کنار خواهد گذاشت و به جای آن از هوگو Hugo استفاده خواهد کرد. این به روزرسانی می تواند این فریم ورک را بهتر کند و می تواند آن را با جدیدترین فناوری مطابقت دهد. نیازی به ذکر نیست ، هوگو سریعترین تولید کننده سایت استاتیک است.

گرافیک برداری مقیاس پذیر (SVG = Scalable Vector Graphics)

به نظر می رسد در بوت استرپ 5 تغییراتی در کتابخانه SVG بوت استرپ رخ خواهد داد.

سایر تغییراتی که می توانید در به روزرسانی اصلی بعدی مشاهده کنید به شرح زیر است:

  • رها کردن Qunit
  • تعداد زیادی از تغییرات در جاوا اسکریپت.
  • توسعه زیرساخت های تست در Jasmine.
  • عدم پشتیبانی برای Node.js 8 .
  • تغییر در DevDependencies .
  • چند تغییر در CSS و کامپوننت ها مانند sticky top ریسپانسیو.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *