همه چیز درباره اندروید استودیو ۳٫۳
همه چیز درباره اندروید استودیو 3.3
2019-01-18
سیر تا پیاز خانواده android jetpack
سیر تا پیاز خانواده Android Jetpack
2019-01-24
همه چیز درباره androidX جایگزین Support Library

همه چیز درباره androidX جایگزین Support Library

همه چیز درباره AndroidX ، در این پست درباره AndroidX که در واقع یجورایی میشه گفت جانشین Support Library هست صحبت کردیم .در انتهای این پست شما باید قانع شده باشید که از AndroidX استفاده کنید ! درواقع چاره ای جز استفاده از AndroidX نخواهید داشت 😀 پس باما همراه باشید !

معرفی AndroidX

 

همه چیز درباره AndroidX جانشین Support Library

AndroidX یک پروژه open source هستش که تیم توسعه اندروید از اون برای توسعه , آزمایش , پکیج کردن , نسخه و انتشار کتابخانه ها در jetpack استفاده میکنند (ما در این پست به طور کامل درباره jetpack توضیح دادیم و پیشنهاد میکنیم که حتما مطالعه کنید 🙂   )

میتوان گفت AndroidX یک پیشرفت اصلی (major) برای کتابخانه Support (کتابخانه ای که یک روش استاندارد و مناسب برای ارائه ویژگی های جدید در نسخه های قدیمی یا به عبارتی همگام سازی اپلیکیشن در حال توسعه با تمام نسخه های اندروید قدیم تا جدید) اندروید است.
مانند Android Support Library , خود AndroidX هم به صورت جداگانه از سیستم عامل اندروید ارائه میشه و سازگاری نسخه های پیشین اندروید و جدید را فراهم میکنه.
میتوان گفت AndroidX بطور کامل جایگزین Support Library با مولفه ها و ویژگی های جدید شده.

به علاوه AndroidX شامل ویژگی های زیر نیز میباشد :‌

  • تمام بسته های درون AndroidX درون یک پکیج نیم ثابت که با andoroidx شروع میشود هستند همچنین بسته های Library Support به بسته های androidx.* تقسیم بنده شده اند.
  • برخلاف Supprt Library , بسته های AndroidX بطور جداگانه نگهداری و بروزرسانی میشوند نسخه ابتدایی آنها ۱٫۰٫۰ میباشد و مشخصا در پروژه هم میتونیم اون رو بطور جداگانه بروزرسانی کنیم.
  • تمامی توسعه های جدید کتابخانه Support از جمله محصولات جدید کتابخانه Support و مولفه های جدید jetpack در کتابخانه AndroidX قراردارد

نحوه استفاده از AndroidX

دردوصورت میتونیم از AndroidX استفاده کنیم

۱-درصورتی که پروژه از قبل داریم و میخوایم در اون پروژه AndriodX رو جا بدیم
درصورتی که از اندروید استودیو ۳٫۲ به بالا استفاده میکنید خیلی راحت از منو

 

Refactor > Migrate to AndroidX

میتونید پروژتون رو منتقل کنید.
اما اگر شما هر نوع وابستگی از نوع Maven دارید که به AndroidX مهاجرت نمیکند و یا یک پروژه دارید که از هیچ نوع کتابخانه third-party (کتابخانه هایی هستند که جنبه حمایتی و فراهم کردن راحتی کار را دارند و توسط یک شخص یا یک سازمان جدا از اندروید توسعه داده میشوند) استفاده نمیکند میتونید دو دستور زیر رو بصورت دستی به فایل gradle.properties اضافه کنید


android.useAndroidX=true
android.enableJetifier=true

۲- درصورتی که میخوایم در پروژه جدید از androidX استفاده کنیم
در این صورت باید SDK کامپایل را به Android 9.0 یا Api level 28 یا بالاتر قرار دهیم و همچنین دو مشخصه زیر را در فایل gradle.properties برابر true قرار دهیم

android.useAndroidX

زمانی که این مشخصه true باشد , پلاگین های اندروید به جای Support Library از AndroidX استفاده میکنند. این مشخصه بطور پیشفرض false هستش.

-android.enableJetifier

زمانی که این مشخصه true باشد پلاگین های اندروید بصورت اتوماتیک به کتابخانه های third-party برای استفاده از androidx مهاجرت میکند. این مشخصه هم بطور پیشفرض false هستش.

تمامی پکیج ها و کتابخانه های androidx رو میتونید از لینک سایت اصلی اندروید مشاهده کنید.

 

امیدوارم این پست براتون مفید بوده باشه و ازش استفاده کنید. از طریق راه های ارتباطی زیر میتونید با ما برای درخواست آموزش های اختصاصی و انواع پروژه ها در ارتباط باشید.

 

2 Comments

  1. mohammad گفت:

    مرسی ازتون خیلی مفید بود!

  2. هومن گفت:

    دمتون گرم عالیه مواردی که توضیح دادید بسیار خوبه امیدوارم همچنان پرقدرت ادامه بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *