نرم افزار Stimulsoft report
معرفی نرم افزار گزارش گیری Stimulsoft report
2017-01-18
آشنایی با CSS3
همه چیز در مورد CSS3
2017-01-22

زبان برنامه نویسی Python علاوه بر اینکه در پروژه های عظیم همچون بازی سازی توسط متخصصان استفاده میشود, زبانی مناسب برای افرادی است که به تازگی پا به این عرصه گذاشته اند و دلیل این حرف نیز روان بودن و ساده بودن کدنویسی این زبان است. در ادامه بیشتر با ویژگی های این زبان آشنا خواهیم شد.

زبان برنامه نویسی Python

پایتون یک زبان برنامه نویسی است که توسط Guide Van Rossum در سال ۱۹۸۰ برای علوم ریاضی و کامپیوتر ساخته شد.

زبان پایتون نشات گرفته از بسیاری از زبان ها است همچون ABC , Modula-3 , C, C++ , Smalltalk , Unix و بسیاری دیگر

از تاریخچه پایتون بگذریم به ویژگی های جالب این زبان خواهیم رسید که بحث درباره آن شیرین تر خواهد بود. پایتون یک زبان سطح بالا , تفسیر کننده,  تعاملی, و شی گراست. ویژگی مهم پایتون قابل فهم بودن کدهای آن است چون از عبارات و کلمات انگلیسی زیادی استفاده کرده.

پایتون کدها را در لحظه اجرا توسط مفسر پردازش میکند و دیگر نیازی به کامپایل برنامه قبل از اجرا نیست که این ویژگی در زبان هایی چون PERL , PHP مشابه است بنابراین یک ارتباط مستقیم با مفسر خواهید داشت.

 زبان برنامه نویسی Python از ویژگی مهم شی گرایی و برای encapsulate کردن کدها نیز پشتیبانی میکند. همچنین این زبان مناسب برای برنامه نویسان مبتدی است و البته نمیتوان نادیده گرفت که برنامه نویسان متخصص در انوا ع زمینه ها نیز از پایتون استفاده میکنند(از برنامه نویسان تحت وب تا بازی سازان)

بنابراین اگر بخواهیم ویژگی های اصلی زبان پایتون را دسته بندی کنیم بدین صورت خواهد بود

  • ساده برای یادگیری : به دلیل داشتن عبارات و کلمات کلیدی ساده و روان
  • ساده برای خواندن : مسلما زبانی که نوشتن ساده ای داشته باشد خواندن ساده ای هم خواهد داشت و حتی حفظ دستورات نیز سادس و پس از چندبار کد زدن به تمامی کدها و عبارات مسلط خواهید شد
  • دارا بودن حالت تعاملی : پایتون از حالت تعاملی برای تست کردن و دیباگ کردن بخشی از کد پشتیبانی میکند.
  • قابل حمل بودن : ویژگی مهم دیگر این زبان سبک و قابل حمل بودن IDE این زبان است که به راحتی برروی هر سخت افزار و پلتفرمی قابل نصب و استفاه است
  • توسعه پذیر : برنامه نویس میتواند ماژول های سطح پایینی را به مفسر اضافه کند بنابراین پایتون دست برنامه نویس را برای سفارشی کردن و کاربردی کردن هرچه بیشتر برنامه اش باز نگه داشته.
  • پشتیبانی از بانک اطلاعاتی : پایتون نیز مانند زبان های دیگر واسطی برای برقراری ارتباط با انواع پایگاه داده های بزرگ فراهم میکند.
  • مقیاس پذیر : پایتون دارای ساختاری بهتر برای پشتیبانی از برنامه هایی با مقیاس بزرگ است.

مثالی از پایتون نمایش نتیجه جمع دو عدد

num1 = 1.5

num2 = 6.3# Add two numbers

sum = float(num1) + float(num2)# Display the sum

print('The sum of {0} and {1} is {2}'.format(num1, num2, sum))

همانگونه که مشاهده میکنید در این زبان متغیرها نیازی به تعریف ندارند بلکه تنها کافی است نام آنهارا به علاوه مقدار اولیه را ذکر کنید بنابراین برنامه با مقدار اولیه که برنامه نویس به متغیر داده نوع آنرا برای کامپایلرمشخص میکند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *