آموزش SQL Server
آموزش SQL Server – قسمت دوم
2015-11-13
آموزش SQL Server
آموزش SQL Server – قسمت چهارم
2015-11-16

در قسمت دوم آموزش SQL Server ،ساخت دیاگرام ،اعمال تغییرات در قسمت Design و وارد کردن مقادیر در جداول را به شما آموزش دادیم.دراین قسمت قصد داریم کار با بخش View ،جابجا کردن (انتقال) دیتابیس ،بکاپ گرفتن از دیتابیس را به شما آموزش بدیم.

آموزش SQL Server – قسمت سوم

توجه : برای مشاهده ی تصاویر در سایز اصلی بر روی آنها کلیک کنید.

 کار با View در SQL Server

در این قسمت میخواهیم با بخش View برنامه Sql کار کنیم. بخش View معمولا برای زمانیست که ما میخواهیم یک نمایی از دیتابیس داشته باشیم و کمترین کد نویسی را انجام دهیم که به صورت زیر عمل میکنیم.

آموزش SQL Server – قسمت سوم

در تصویر بالا ابتدا بر روی پوشه View کلیک راست کرده و گزینه New View را انتخاب میکنیم تا پنجره نمایش داده شده باز شود سپس جداول مورد نیاز را Add میکنیم هنگام اضافه کردن جداول اگر جداولی که با هم ارتباط داشته باشند را اضافه کنیم به طور خودکار ارتباطات هم حفط و نمایش داده میشود.

حال میتوان اعمالی را روی جداول اجرا کرد و با دکمه Execute انرا اجرا کرد.

همانگونه که از تصویر زیر مشخص است ابتدا جداول را طبق دستور بالا اضافه کردیم و همانگونه که میبینید رابطه ها نیز خود اعمال شده اند پس از چک باکس های کنار رکورد ها که با کادر قرمز رنگ مشخص شده اند استفاده میکنیم و رکورد هایی که میخواهیم به ما نمایش داده شود را مشخص میکنیم همچنین با تیک دار کردن گزینه All Columns* تمامی رکورد ها انتخاب میشود پس از انتخاب رکورد های مورد نظر به روی دکمه Execute که با کادر قرمز رنگ مشخص شده کلیک میکنیم و نتیجه را در پایین صفحه مشاهده میکنیم .

همچنین شما شاهد کدنویسی توسط خود برنامه هستید همانگونه که میبینید هنگام انتخاب رکورد ها یا حتی هنگام اضافه کردن جداول کدها در قسمت بالای نتیجه ها به طور خودکار نوشته میشود همچنین شما میتوانید خود به صورت دستی کدهایی به انها اضافه و اجرا کنید.

آموزش SQL Server – قسمت سوم

جابجا کردن (انتقال) دیتابیس

زمانی پیش می آید که شما میخواهید دیتابیسی را که ساخته اید به سیستمی دیگر منتقل کنید اگر به محل ذخیره سازی دیتابیس رفته و بخواهید انرا کپی کنید و در جای دیگر پیست کنید با خطا مواجه میشوید بلکه قبل از این کار باید دیتابیس را از برنامه جدا کرده و سپس کپی و پیست را انجام دهید به صورت زیر عمل کنید.

آموزش SQL Server – قسمت سوم

همانگونه که در شکل بالا میبینید در مرحله اول بر روی دیتابیس موردنظر کلیک راست کرده و گزینه Task را انتخاب سپس گزینه Detach را میزنیم و وارد مرحله دوم از جداسازی میشویم در مرحله دوم پنجره روبرو برایمان باز میشود و ما باید تیک دو قسمتی که با کادر مشکی رنگ مشخص شده را بزنیم تا دیتابیس با تمام تغییرات و جزییات جدا شود سپس Ok حال میتوان در محل ذخیره سازی دیتابیس ها که معمولا C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.LOCAL\MSSQL\DATA به این صورت میباشد هردو فایل Library و Library.log را کپی کرده و در سیستم جدید در همان ادرس ذکر شده در کنار بقیه دیتابیس ها پیست کرد و در Sql Server جدید انها را به صورت زیر Attach کرد.

در شکل زیر ابتدا در مرحله اول به روی DataBase کلیک راست کرده و گزینه Attach را انتخاب کرده و در مرحله دوم نیز باید در پنجره باز شده بر روی دکمه Add کلیک کرده و به ادرس Data در پوشه نصب Sql (ادرس داده شده در بالا) رفته و دیتابیس مورد نظر را انتخاب کرده و گزینه Ok را میزنیم و سپس دیتابیس به برنامه اضافه میشود و میتوان از ان استفاده کرد.

آموزش SQL Server – قسمت سوم

بکاپ گرفتن از دیتابیس

بدین صورت میتوان از دیتا بیس بکاپ گرفت و بکاپ را جابجا کرد.

آموزش SQL Server – قسمت سوم

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید در مرحله اول بر روی دیتابیس مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Task و سپس گزینه Back Up را انتخاب میکنیم سپس پنجره مقابل باز میشود که اگر بخواهیم از تمام دیتابیس بکاپ بگیریم قسمت مشخص شده با کادر مشکی را برابر با Full میکنیم سپس در قسمتی که با کادر قرمز رنگ مشخص شده محل ذخیره بکاپ را مشخص میکنیم که به طور پیش فرض پوشه بکاپ در محل نصب sql میباشد و در اخر نیز دکمه Ok را میزنی.

 

مدرس : خانم مهندس داودی نژاد

آموزش SQL Server – قسمت دوم

آموزش SQL Server – قسمت چهارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *